Sık Sorulan Sorular (SSS)

Bugün ve geleceğin teknolojisi "asp.net core" ile hazırlanmış AYPOS ERP Core yazılımı, Toptan ya da perakende bir mal ya da hizmetin alım, satım, dağıtım, satış sonrası servis faaliyetiyle uğraşan mikro ve kobi ölçekteki işletmelerin yazılım ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Yazılım 2002 yılından bugüne geliştirilmeye devam etmektedir. 2023 yılı itibariyle 25 farklı modülü bulunmaktadır. Bu modüller müşteri ihtiyaçlarına göre artmaya devam etmektedir.

Evet. Dokümana çok önem veriyoruz. Çünkü yapılacak işin ne olduğu, niçin yapıldığı, nasıl yapıldığı dokümanda anlatılmaktadır. Biz dokümanı okumayanları otomobil ehliyetiyle uçak pilotu olmaya çalışmak gibi görüyoruz. Doküman önemli çünkü yapılacak işin anayasası dokümanda yazmaktadır. ERP gibi çok komplike işler yapan yazılımlar kurallar ve atanmış yetkilerle işletmeyi yönetir. Bu kurallar dokümanda anlatılır, kullanıcınında bu kurallar çerçevesinde hareket etmesini ister. Zaten gerçek hayatta da firmalar kendine has genel kabul görmüş kurallarla yönetilir.

Problem olmaz. Çünkü cep telefonu kullanan herkes bu yazılımı rahatlıkla kullanabilir. Bilgisayarda fare ve klavye deneyiminizin olması yeterlidir. Yazılımda kullanacağınız modüllerin dokümanlarını okumak, anlamak ve test sistemde pratik yapmanız size kolayca öğrenmenizi sağlayacaktır. Test sistemde istediğiniz kadar öğrenmek için hatalar da yapabilirsiniz. Kullanımı son derece kolaydır. Yapmak istediğiniz işlemin yaşam döngüsünü biliyor olmanız yeterlidir. İlgili menüler ve arayüzler zaten yaşam döngüsünü bildiğiniz olayı gerçekleştirilmektedir.

Yaklaşık 2003 ya da 2004 yılında bir müşterimizle tanışmıştık. Bu soruyu o sormuştu bize. Çok garibimize gitmişti bu arkadaş ne söylüyor diye! Dedim yazılım para kazandırmaz ancak giderlerini azaltır, karlılığını artırır demiştim. O da gülmüştü. O yıllarda internet yeni yeni kullanılıyordu. Şimdi EVET yazılım müşterisine para kazandıracak! Çünkü bu yazılımın pazaryeri uygulaması yakın zamanda devreye girecek. Bu sayede müşterilerimiz ürünlerini orada satacak ve para kazanacaklar. Tabi kazan kazan prensibine göre bizde kazanıyor olacağız.

Net.Core ERP modülümüze İK ve üretimi henüz eklemedik. Onun dışında klasik bir işletmenin tüm yazılım ihtiyaçları tek çatı altında sunulmaktadır. Örnek verecek olursak, e-fatura, e-iraliye, e-arşiv fatura, e-defter, B2B, E-Ticaret Pazaryerleri, HKS gibi uygulamalar bizde yazılım içinde bütünleşiktir. Entegratöre muhtaç etmez. Kontör ücreti ödetmez. Çünkü direk Gelir İdaresi ile müşteriyi birbirine bağlar. Yani direk entegrasyondur. Daha fazla bilgi için sitemizde "Dokümanlar" kısmından yazılım mdodülleri dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Bilinen farkımız şu an geleceğin teknolijini (net.core) uygulayan bizim gibi bir ERP yazılımı henüz piyasada duymadık. Ayrıca ERP, muhasebe ya da ticari paket adı altında satılan çoğu yazılım, müşterisini 3.parti uygulamalara muhtaç ediyor. Direk çözüm sunamıyorlar. Örnek verecek olursak; e-fatura, e-defter, e-irsaliye, HKS, Bankalar entegrasyonu, B2B, E-Ticaret Pazaryerleri gibi konularda kendileri direk çözüm sunamıyor, çözüm sunan firmalara entegre oluyorlar. Bu durumda bir işi birden fazla yer yapınca birden fazla entegasyon sorununa, performans kayıplarına ve işletme maliyetlerinin artmasına sebep oluyor. En önemlisi işletme bir konuda karar aldığında hızlı hareket etme kabiliyetini kaybediyor. Çünkü işin içinde birden fazla tedarikçi oluyor.

Ankara Yazılım A.Ş. 2002 yılında kurulmuş hibe, destek almadan kendi öz sermayesiyle hareket eden, hedefi başta memleketimizde bilişim sektöründe değer fayda yaratmak olan %100 yerli, ülkesini seven bir bilişim kuruluşudur.

Dünyadaki hiçbir şirketin ya da şirketi bırakın devletlerin yarın ne olacağının hiçbir garantisi yoktur. Tabi ticaret yapıyoruz. Bazı riskleride düşünmek ve önceden kontrol etmek zorundayız. En kötü senaryoda anlaşamaz isek datalarınız size ait ve sizin kontrol ettiğiniz sunuculardadır. İlgili dataları direk SQL sunucudan okuyarak ya da harici ortama (Excel) alarak başka bir programa aktararak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Çünkü bize geçen müşterilerde biz şunu yapıyoruz. Eski programdaki Excel'e alınan mümkün mertebe tüm datalarını otomatik bizim ERP de içeri alıyoruz. Yeniden yaz çiz işine gerek kalmıyor.

Diğer bir konu ise bu yazılıma çok para harcadınız çok emek verdiniz ve BT (Bilgi Teknojileri) altyapınız var. Biz piyasadan çekildik peki siz ne yapacaksınız. Yine ortada kalmıyorsunuz, çabalarınız, yatırımlarınız zayi olmuyor. Bu durumda yazılımın kaynak kodlarını fikir ve sanat eserleri sözleşmesini ihlal etmeyecek şekilde (telif hakkı) bir sözleşmeyle sadece kurum için kullanmak için satın alıyorsunuz. Geliştirmeye kendi BT ekibinizle kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

EVET, Muhasebe hesap planı, muhasebe yevmiye kayıtları, cari hesaplar, cari hesap hareketleri, takipteki çek/senetler, ürün sicil kayıtları, satın alma, satış faturaları ve/veya açılış mizanı bilgileri Excel ortamında temin edebiliyorsanız bu uygulamaya aktarılabilmektedir.

Bizim pazaryerini kullanacak işletmelere ERP'nin temel modülleri ve ERP'nin diğer pazaryerleri (Trendyol, N11, HB) entegrasyonları ile e-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye modüllerini 1 kullanıcılı ücretsiz verilir. Böylece işletme tek bir sistem ile tüm pazaryerlerinde ürün satışlarını yönetir. Ayrıca isterse işletme faaliyetlerini de muhasebe, cari hesaplar, stok, teklif, sipariş, çek/senet, tedarikçi ürün kataloğu entegrasyonu işlerini başka bir programa gerek duymadan bu yazılımla yapabilir. Hali hazırda otomotiv sektöründe 20'nin üzerinde tedarikçi ürün kataloğu entegrasyonumuz mevcuttur. Bu sayede tedarikçinizin sağladığı ürün bigileri ve resimleri otomatik günlük sizin sistemizde tanımlanmış olur.

 • Yeni kurulan işletmelere ERP'nin temel modülleri 1 kullanıcılı ücretsiz verilir.
 • Öğrenci ya da mezun kendini geliştirmek isteyen üniversite öğrencilerine ERP'nin temel modülleri 1 kullanıcılı ücretsiz verilir.
 • Bilgisayar, bilişim konusunda faaliyet gösteren işletmelere ERP'nin temel modülleri 1 kullanıcılı ücretsiz verilir.
 • Muhasebeci mali müşavirlere ERP'nin temel modülleri 1 kullanıcılı ücretsiz verilir.
 • Grup şirketlerde indirim uygulanmaktadır. ERP'nin temel modülleri 2. ve sonrası şirketler için %25 indirimli verilir.
 • Satış fiyatlarımız peşindir. Ancak ödemesini taksitle yapmak isteyen işletmelere taksitli fiyatlar üzerinden çek ya da kredi kartıyla 12 ay vade yapılabilmektedir.

 • Ücretsiz ürün satışlarında ürün kurulum ve eğitim çalışmaları sitede "Dokümanlar" seçeneğinde bulunan dokümanlara göre yapılır.
 • Program yükleme ve kurulumları uzmanlık gerektirmez. Tamamen dokümandaki görsel ve metinsel anlatıma göre yapılır.
 • Dokümanda belirtilen işleri kendiniz yapamaz iseniz donanım işi yapan bir bilgisayarcınızdan da destek alabilirsiniz. O da yapamaz ise internet sayfamız üzerinden Çözüm Merkezi'ne talep açarak ücretsiz yardım alabilirsiniz.
 • Çözüm Merkezi'nin size döndüğü cevaba göre yine yapamaz iseniz canlı destek alabilirisiniz. Böylece Çözüm Merkezi sizden uzak bağlantı için bağlantı id ve izini isteyebilir. Bağlantı izni verdiğinizde bilgisayar ekranınıza bağlanarak sorunu sizin de izyelebileceğiz bir şekilde canlı çözümler.

 • Tüm destek faaliyetleri şirket kalite prensiplerinden ödün vermeden Çözüm Merkezi tarafından yürütülmektedir.
 • Müşteri yaşadığı sorunun çözümünü önce Çözüm Merkezi arama motorunu kullanarak tarar.
 • Yaptığı taramada sorunu için daha önceden bir çözüm üretilmemiş ise internet portalı üzerinden yeni bir talep açarak Çözüm Merkezi'ne bildirir.
 • Çözüm Merkezi bu talepleri önem ve öncelik sırasına koyarak müşterilerimize acil durumlarda en geç 4 saat içinde geri dönerek sorunun çözümlenmesini sağlar.
 • Gerekirse kullanıcı bilgisayarına internet üzerinden bağlanır ve sorunun çözümünü canlı gerçekleştirir.

 • Yazılım güncellemeleri ankarayazilim.com sayfasında ilan edilmektedir. Tüm müşteriler kullandığı yazılımın "Güncelle" seçeneğini çalıştırarak otomatik alır ve kendisinde günceller.
 • Piyasa genel güncellemeleri ücretsizdir. 2023/07 döneminde yapılan KDV oranı güncellemesini örnek verebiliriz.

 • Evet, Müşteri özel taleplerinin yazılımda güncellemesi tarafımızdan kabul edilirse yapılacak işin kaç gün süreceği tespit edilir.
 • Tespit edilen gün sayısı ile günlük yazılım geliştirme ücreti çarpılarak müşteriye yapılacak işin maliyeti bildirilir.
 • Maliyeti kabul eden müşteriyle sözleşme yapılır ve ücreti alındıktan sonra ilgili güncelleme söz verilen sürede teslim edilir.
 • Not: Değer fayda yaratmayan talepler ücretli de olsa sistem bütünlüğüne zarar vereceğinden tarafımızdan reddedilir. Yapılacak işin mutlaka kabul edilebilir bir dayanağının olması gerekir.

 • Son kullanıcı eğitimine başlanmadan önce her kişiye kullanacağı modülün eğitim dokümanı verilir ve okuması istenir. Burada yazılımın asgari standartları hakkında kullanıcının bilgi sahibi olması amaçlanır. Yani kullanıcı kokpite oturmadan önce kullanacağı aracın gücü, kapasitesi ve özelliklerini tanır, bilgi sahibi olur.
 • Eğitim dokümanını okumayan kişilere eğitim verilmez. Çünkü kişi kullancağı platformun gücünü, kapasitesini, özelliklerini ve kurallarını bilmiyordur. Asgari standartları bilinmeyen bir işin eğitiminden de bir sonuç alınamamaktadır.
 • Eğitim planlanarak uzaktan kullanıcı bilgisayarına bağlanılarak ya da test sistem üzerinden canlı olarak verilir.
 • Müşterinin talep etmesi halinde ücreti mukabilinde müşteri yerinde yüz yüze eğitim faaliyetleri yürütülmektedir.

 • Sistemin anayasası dokümanlarda anlatılmıştır. Bu dokümanlar personel değişimlerinde değişmezler.
 • Yeni personel için bilgisyarda asgari fare ve klavye kullanma becerisi aranır. Bu becerisi olmayanlar bilgisayar kurslarına gönderilmelidir.
 • Yeni personele önce kurum içindeki faaliyetler gösterilir ve kişinin işyerindeki faaliyetleri ögrenmesi algılaması sağlanır.
 • Çalışacağı pozisyona göre personelin yazılımda kullanacağı eğitim dokümanları verilerek, dokümanların okunması ve anlaşılması istenir.
 • Dokümanı okuyan yeni personele becerisini sergilemesi için test sistem açılır ve oradan yapacağı işin konularını örneklemesi isenir.
 • Yazılımda yaptığı örnekler/operasyonlar değerlendirilerek doğru yanlışlar hakkında kullanıcı canlı olarak bilgilendirilir.
 • Yapılan yanlışlarda doğrusunun nasıl yapılacağı hakkında kullanıcıya canlı bilgi verilerek doğrusu istenir.
 • Kullanıcı son kez hatasız bir şekilde süreçleri test sistemde yönettiğini, yaptığı örneklerle ispat ederse artık işi biliyor varsayılır ve kokpite oturabilir.
 • İstenmesi halinde müşteri yerinde canlı eğitim ücretli olarak verilebilmektedir.

 • Destek ücreti satın aldığınız ürünün aynı zamanda satış sonrası servis garantisidir. Kimse satış sonrası servis hizmeti olmayan bir ürünü almak istemez. Çünkü sorun yaşadığında sorunu çözecek bir muhatabı yoktur. Muhatabı olmadığı için aldığı ürün pahalı bir ürün olup çöpe atılır. Buna boşuna harcanan emek ve zaman kaybını da ekleyebiliriz.
 • Destek ücretleri sadece müşteri sorunu çözümlemek için alınmaz. Yazılımızı kanuni değişiklere uygun hale getirmek, piyasa ihtiyaçlarına göre güncel tutumak ve teknolojik gelişmelere uyumluluk için alınır. Bu sayede belirtilen değişiklikler için versiyon ücreti, şu paket, bu paket adı altında ekstra ücret ödemeden sanki bugün son model araç almış kullanıyormuş gibi olursunuz.
 • Piyasada yıllık ya da mevsimsel program değiştiren işletmelere rastlamaktayız. Destek ücretine program alıp dönemsel kullanıp sonra başka programa geçmektedirler. Bizim bu tarz müşterilerimiz bulunmamktadır.
 • Bu arada müşteri sadakatinden bahsedersek bizim 18-20 yıldır çalıştığımız müşterilerimiz var. Biz müşteriye değer veriyoruz. Bilginin kıymetini bilen müşterilerimiz için teknolojik olarak rakiplerine göre en ön sırada olması için elimizden gelen tüm bilişim imkanlarını seferber ediyoruz.

 • Destek ücretinin niçin ödendiği yukarıda belirtilmişti.
 • Sorun bildirmeyen ve ticari faaliyet yürüterek yıllık brüt cirosu 5 milyon TL altında olan işletmelerden destek ücreti almıyoruz. Buradaki amaç bu tarz işletmelerin ülkemiz içinde kalkınmalarına destek vermektir.
 • Sorun bildiren ve ticari faaliyet yürüterek yıllık brüt cirosu 5 milyon TL üzerinde olan işletmelerden toplam kullanıcı sayısı ve kullandıkları modüllere göre bir ücretlendirme tarifemiz var. Bu tarife üzeriden destek ücreti talep ediyoruz.
 • Belirtilen konular için destek ücreti ödemeyenler için yazılımın güncel versiyonunu kullanmalarında bir kısıtlama yoktur.